تبلیغات
گروه آموزشی فناوری فلزی استان کهگیلویه و بویراحمد - طبقه بندی روپوش الکترود در استاندارد bs

طبقه بندی روپوش الکترود در استاندارد bs

 به نام خدا

 

گردآوری

طبقه بندی انگلیسی:

     1- کلاس اول: سلولزی

2-کلاس دوم و سوم: روتیلی 

3-کلاس چهارم اسیدی:

4-کلاس پنجم اکسیدی:

5-کلاس ششم قلیلیی بازی:

6-کلاس هفتم پودر آهن

 

کلاس اول:

بیش از 40 درصد از وزن پوشش این نوع الکترود ها را سلولز  تشکیل می دهد که در اثر سوختن،مقدار زیادی هیدروژن و اکسید کربن آزاد می کند. گاز های حاصل، حوضچه مذاب و قوس الکتریکی را از نفوذ گازهای مخرب موجود در اتمسفر محافظت می نماید.از این رو،استفاده از این خوانواده الکترود ها،اغلب در جوشکاری پاس ریشه خطوط لوله و گاز و سایر سیالات که در فضای باز اجرا می شوند کاربرد وسیعی دارند.وجود گازهای فعال آزاد شده حاصل از سوختن سلولوز مثل هیدروژن و اکسید کربن، در داخل حوضچه جوش،علاوه بر یونیزاسیون آن ها قوسی با ولتاژ بالا پدید می آورند. به دلیل انرژی افزاینده ی خود، حرارت حوضچه ی جوش را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می دهند و سبب نفوذ بسیار خوب جوش مذاب در داخل ساختار فلز پایه می گردند از این رو به این نوع الکترود ها الکترود های نفوذی می گویند.سر باره ی حاصل از جوشکاری با این الکترود که در سطح جوش تشکیل می شود، بسیار نازک و غیر چسبنده می باشد و به آسانی از سطح جوش برداشته می شود.

از دیگر مشخصات پوشش های سلولزی می توان به امکان استفاده از آن ها در تمام وضعیت ها (POSISION)،دود زیاد،قوس قوی و نافذ وپایدار،پاشش جرقه های جوش به مقدار نسبتا زیاد به اطراف جوش و سطح جوش خشن و نا هموار اشاره نمود.

این الکترود ها  را می توان با جریان های DC  AC, بدون هیچ مشکلی بکار برد.

ازجمله مهم ترین الکترود های سلولزی می توان به الکترود های E810-E710-E610  SFA:5/1 AWS: اشاره نمود.

 

کلاس دوم و سوم پوشش های رتیلی یا اکسید تیتانیوم:

ترکیب اصلی این پوشش ها اکسید تیتانیوم طبیعی (RUIL:NATURAL TITANIUM OXIDE)،مقادیر قابل توجهی مواد یونیزه کننده و میکا می باشد که وجود مواد یونیزه کننده،استفاده از الکترود مذکوز را آسان تر می کند. کلاس دوم به دلیل سرباره نسبتا غلیظی که تولید می کند، بیشتر برای جوشکاری در حالت های گوشه (FILLET) و در وضعیت های افقی و عمودی مناسب تر است و کلاس سوم به دلیل سرباره رقیق تر که به واسطه وجود ترکیبات قلیایی اضافی شده در آن به دست می آید، برای کلیه وضعیت های جوشکاری کاربرد دارند.این الکترود ها به طور معمول نفوذی متوسط، دارند.که قوس الکتریکی ملایم و آرام تولید می کنند و نسبت به رطوبت حساس نیستند.قابلیت جدا شدن سرباره از روی جوش عالی و گرده جوش نسبتا منظم و ظریف می باشد.

از جمله مهم ترین الکترود های رتیلی  در استاندارد AWS می توان به E613-E7014-E7024 و غیره اشاره نمود.

 

کلاس چهارم پوشش های اسیدی:

پوشش این الکترود ها، اغلب شامل اکسید ها و کر بنات های منگنز،آهن و مقادیری سیلسیم است و سر باره حاصل از جوشکاری با این نوع الکترود ها دارای خواص اسیدی می باشد.

جوش حاصل نیز دارای سطحی هموار و براق می باشد و سرباره سیال و پر حجم حاصل از جوشکاری نیز ، پس از سرد شدن بلا فاصله از سطح جوش جدا می شود، به همین دلیل،به ویژه در جوشکاری های چند پاسی،خطر باقی ماندن سر باره دربین پاس های جوشکاری به حداقل می رسد. از مهم ترین الکترود های اسیدی در استاندارد AWS می توان به الکترود E7027 اشاره کرد. 

کلاس پنجم پوشش های اکسیدی:

ترکیب اصلی این پوشش ها ،اغلب از اکسید آهن و اکسید منگنز،و کربنات آهن و کربنات منگنز تشکیل می شود و به همین دلیل، سرباره حاصل از جوشکاری آن ها، متراکم، سنگین و پر حجم است.اما در عین حال به راحتی از روی جوش جدا می شود. نفوذ جوش حاصل، نسبتا کم است، این نوع الکترود ها به دلیل سیالیت بالای مذاب حاصل، بیشتر برای جوش های گوشه (FILLET) در وضعیت های افقی و تخت به کار برده می شوند.

کلاس ششم پوشش بازی یا قلیایی:

پوشش این نوع الکترود ها اغلب شامل مقادیرقابل ملاحظه ای کربنات کلسیم (CaCo)،فلوراید،آهک و فلوراسپار است. عمل حفاظت حوضچه ی جوش در این نوع پوشش ها، سوختن کربنات کلسیم و تولید گاز CO2  است، که عمل حفاظت حوضچه از حوضچه ی جوش را به عهده می گیرد. به دلیل کم بودن رطوبت موجود در پوشش این نوع الکترود ها، از این رو به این الکترود ها الکترود های کم هیدروژن (LOW HYDROGEN) هم می گویند،و احتمال بروز ترک  گرم یا سرد در این دسته از الکترود ها کمتر است؛ از این رو، برای جوشکاری فولاد های آلیاژی کم  فولاد های ساختمانی منگنز دار،مخازن تحت فشار،بدنه کشتی ها و غیره کار برد وسیعی دارند. استفاده از این الکترود ها به دلیل سرباره غلیظ آن ها چندان آسان نیست، اما از آن در تمام وضعیت ها و با جریان های مستقیم و متناوب می توان استفاده نمود.

برای جلوگیری از افزایش مقدار رطوبت ،در نگه داری این الکترود ها باید دقت کافی به کار بست و آن ها را در جای خشک نگهداری نمود. پیش از به کار گیری این الکترود ها، لازم است عملیات باز پخت را مجددا در مورد آن ها به کار گرفت و آنها را در oven، چند ساعتی خشک نمود. با این روش می توان مقدار هیدروژن ورودی به حوضچه ی جوش را تا حد قابل ملاحظه ای تحت کنترل درآورد.

از مهم ترین انواع الکترود ها با روکش قلیایی می توان به الکترود های E7016-E8016-E9016  و غیره را نام برد.

کلاس هفتم پوشش های محتوی پودر آهن:

با افزودن پودر آهن به پوشش این الکترود ها،  اثرات مثبت زیادی دارد که عبارت اند از:

1-       افزایش نرخ رسوب (DEPOSISION RATE)

2-       افزایش بازدهی (HIGH EFFICIENCY RECOVERY)

3-       افزایش پایداری قوس (ARC STABILITY)

4-       افزایش انعطاف پذیری جوش برای جوشکاری در زوایای تنگ

5-       کاهش خطر بروز UNDER CUT

6-       پهن تر شدن قوس الکتریکی

7-       کاهش مقدار پاشش و جرقه و...

بنابر این استفاده از این الکترود ها دارای اهمیت خاصی می باشند به طور کلی این الکترود ها اغلب در ترکیب خود حدود 50٪ پودر آهن دارند، که مهم ترین این گروه از الکترود ها E7018-E7028-E7048-E8018-E9018 و... می توان اشاره نمود.

 

 

موضوع: طبقه بندی (کلاس)الکترود از نظر روپوش در استانداردbs،
[ سه شنبه 22 اسفند 1391 ] [ 09:22 ق.ظ ] [ پویا بصیر ] [ نظرات() ]